Teachers

STAFF DEVELOPMENT

Respect & Value

The approach to staff development is based upon respecting and valuing all staff members and the contribution they make to the school. It aims to provide support and encouragement at all times.

JOB VACANCIES

Join the team

We have a great team here at John Perry and every now and then we need to invite others to join us so that we can continue to grow and offer more to our pupils. View our vacancies here.

STAFF AREA

Private Usage

This content is password protected and for staff members only. To view all the latest internal news and updates please click “HERE” and use the username and password that has been given to you.

DEDICATED STAFF

Experts in Education

Our Senior Leadership Team

Wayne Pedro

Head Teacher

Allan Watkins

Deputy Head Teacher

Annette Rose

Assistant Head Teacher

Marta Saez Cabero

Assistant Head Teacher

SENIOR MANAGEMENT TEAM

Phase Leaders
Nina Rajan-Weare

EYFS Phase Leader

Michelle Lewis

KS1 Phase Leader

Julia Cilia

Lower KS2 Phase Leader

Jenny Hoodless

Upper KS2 Phase Leader

EARLY YEARS TEAM

Nursery / Reception
Nina Rajan-Weare

Phase Leader
Nursery (am & pm)

Alberta Sackey

Class Teacher Reception Nigeria (RN)

Katie Dulwich

Class Teacher Reception Denmark (RD)

Shweta Dwivedi

Class Teacher Reception Zimbabwe (RZ)

Renu Karir

Class Teacher
Reception

Rohima Begon

Teaching Assistant

Felicity Baker

Teaching Assistant

Gemma Lazare-Sergeant

Teaching Assistant

YEAR ONE TEAM

Our Teachers
Daniel Cracknell

Class Teacher 1 Belgium (1B)

Marta Hurtado

Class Teacher 1 Australia (1A)

Sadia Sultana

Class Teacher 1 Sweden (1S)

Karen Glover

Teaching Assistant

Joanna Hussein

Teaching Assistant

Tara Mower

Teaching Assistant

Natalie Theobold

Teaching Assistant

YEAR TWO TEAM

Our Teachers
Michelle Lewis

Class Teacher 2 Canada (2C)

Jubaira Chowdhury

Class Teacher 2 Romania (2R)

Lori West

Class Teacher 2 Wales (2W)

Arvinder Kaur

Teaching Assistant

Mel Elmore

Teaching Assistant

Yvette Benbrook

Teaching Assistant

YEAR THREE TEAM

Our Teachers
Gary Callus

Class Teacher 3 Malta (3M)

Katie Stratton

Class Teacher 3 France (3F)

Lauren Slyman

Class Teacher 3 Holland (3H)

Nicki Richardson

Teaching Assistant

Beverley Wilson

Teaching Assistant

Karen Palmer

Teaching Assistant

YEAR FOUR TEAM

Our Teachers
Julia Cilia

Class Teacher 4 Japan (4J)

Ruth Moreline

Class Teacher 4 Kenya (4K)

Charlotte Lane

Class Teacher 4 Vietnam (4V)

Georgia Flint

Teaching Assistant

Kathleen Morris

Teaching Assistant

YEAR FIVE TEAM

Our Teachers
Surjeet Thakar

Class Teacher 5 Laos (5L)

Ken Hin

Class Teacher 5 Uruguay (5U)

Brenda St Pier

Teaching Assistant

Mike Flint

Teaching Assistant

YEAR SIX TEAM

Our Teachers
Jenny Hoodless

Class Teacher 6 Italy (6I)

Jan Hegmann

Class Teacher 6 Germany (6G)

Jayne Flint

Teaching Assistant

Additional Resourced Provision (ARP) Autism

Our Teachers
Emily Fallows

Class Teacher
ARP Manager

Sara Tollefson

Class Teacher

Beata Lukovicsova

Class Teacher

Gill Withers

Deputy ARP Manager
SEN Support

Georgina Southall

Teaching Assistant

Paula Chilton

Teaching Assistant

Shelley Fisher

Teaching Assistant

Sev Sardu

Teaching Assistant

Hasna Begum

Teaching Assistant

Harry Collins

Teaching Assistant

Ms Bola

Teaching Assistant

Rainbow Room

Our Teachers
Vicky Dowding

Teaching Assistant

Carly Lancaster

Teaching Assistant

Julie Rees

Teaching Assistant

HLTAs

Our Teachers
Linda Wilson

PPA
Speech & Language Specialist

SUPPORT STAFF

Our Teachers
Ben Johnson

Swimming Teacher
Learning Support

Francesca Langridge

Teaching Assistant

Samina Ullah

Teaching Assistant

Charlotte Harrop

Teaching Assistant

Karen Mitchel

Teaching Assistant

James Gray

Sports Coach
1:1 Support

SCHOOL ADMINISTRATION

Our Teachers
Josephine George

School Business Manager

Shirley Plaster

Office Manager &
Finance Officer

Lorraine Hankin

Financial Assistant
SLT Admin Support

Paula Barry

Data Officer

Jan Deriouch

Welfare Assistant

Sara Bryant

Receptionist/Admin Assistant

Andrea Hodges

Receptionist/Admin Assistant

ADDITIONAL STAFF

Our Teachers
Christine Johnson

Additional teaching support
P/T Teaching and class management.
Monitoring, assessing and reporting
Curriculum development

Steve Board

PPA
Supporting teaching and learning

ANCILLARY STAFF

Our Teachers
Paul Plaster

Site Manager

Mavis Jones

Charge Hand

Gill Shorter

Cleaner

Lyn Brannon

Cleaner

MIDDAY MEALS SUPERVISORS

Our Teachers
Cathy Mifsud

Senior Mid-day Supervisor

Susan Conley

Mid-day Meals Supervisor

Parvin Sirazi

Mid-day Meals Supervisor

Jennifer Spreadbury

Mid-day Meals Supervisor

Susan Prince

Mid-day Meals Supervisor

Mike Flint

Mid-day Meals Supervisor

Lilian Davies

Mid-day Meals Supervisor

Tara Mower

Mid-day Meals Supervisor

Foluso Babalola

Mid-day Meals Supervisor

Liane Parker

Mid-day Meals Supervisor

Eve Bond

Mid-day Meals Supervisor

Karen Jennings

Mid-day Meals Supervisor

Shelley Fisher

Mid-day Meals Supervisor

Tracey Chambers

Mid-day Meals Supervisor

Donna Chapman

Mid-day Meals Supervisor

Linda Smith

Mid-day Meals Supervisor

Penelope Ley

Mid-day Meals Supervisor

Anne-Marie Bridge

Mid-day Meals Supervisor

Nikki Richardson

Mid-day Meals Supervisor

Gill Shorter

Mid-day Meals Supervisor

Emelda Olatinwo

Mid-day Meals Supervisor

Julie Willats

Mid-day Meals Supervisor

Mihaela Scortanu

Mid-day Meals Supervisor

Karen Langridge

Mid-day Meals Supervisor

Frankie Langridge

Mid-day Meals Supervisor

Karen Palmer

Mid-day Meals Supervisor

Jayne Flint

Pupil Welfare

Debbie Ball

Mid-day Meals Supervisor

Paula Chilton

Mid-day Meals Supervisor

Wendy Minns

Mid-day Meals Supervisor

Jackie Cartwright

Mid-day Meals Supervisor

Lilana Cuc

Mid-day Meals Supervisor

Lesley Norton

Mid-day Meals Supervisor

CATERING STAFF

Our Teachers
Sandra Augustine

Cook/Supervisor

Jenni Huston

Assistant Cook

Emma Barber

Food Service Assistant

Debbie Warren

Food Service Assistant

Henrietta Bediako

Regular Temp Staff