Teachers

STAFF DEVELOPMENT

Respect & Value

The approach to staff development is based upon respecting and valuing all staff members and the contribution they make to the school. It aims to provide support and encouragement at all times.

JOB VACANCIES

Join the team

We have a great team here at John Perry and every now and then we need to invite others to join us so that we can continue to grow and offer more to our pupils. View our vacancies here.

STAFF AREA

Private Usage

This content is password protected and for staff members only. To view all the latest internal news and updates please click “HERE” and use the username and password that has been given to you.

DEDICATED STAFF

Experts in Education

Our Strategic Leadership Team

Wayne Pedro

Head Teacher

Allan Watkins

Deputy Head Teacher

Annette Rose

Assistant Head Teacher

Marta Saez Cabero

Assistant Head Teacher

Nina Rajan Weare

Assistant Head Teacher

Josephine George

School Business Manager

STRATEGIC MANAGEMENT TEAM

Phase Leaders
Michelle Lewis

KS1 Phase Leader

Lori Buckle

Lower KS2 Phase Leader

Jenny Hoodless

Upper KS2 Phase Leader

EARLY YEARS TEAM

Nursery / Reception
Nina Rajan-Weare

Nursery Teacher - Mornings

Sue Cross

Nursery Teacher - Afternoons

Sally Thomas

Nursery Nurse

Parvin Sirazi

Learning Support Assistant

Stacy Kemp

Class Teacher Reception Nigeria (RN)

Katie Dulwich

Class Teacher Reception Denmark (RD)

Renu Karir

Class Teacher (0.5) Reception Zimbabwe (RZ)

Alex Wilmer

Class Teacher (0.5) Reception Zimbabwe (RZ)

Rohima Begum

Learning Support Assistant

Natalie Theobold

Learning Support Assistant

Kelly Borg

Learning Support Assistant

YEAR ONE TEAM

Our Teachers
Alberta Sackey

Class Teacher Year 1 Australia (1A)

Katy Rix

Class Teacher 1 Brazil (1B)

Magda Sudol

Class Teacher 1 Sweden (1S) & RE Lead

Poppy Jones

Learning Support Assistant

Joanne Hussein

Learning Support Assistant

Leslie Norton

Learning Support Assistant

Karen Glover

Learning Support Assistant

YEAR TWO TEAM

Our Teachers
Michelle Lewis

Class Teacher 2 Canada (2C)

Keileigh Lester

Class Teacher 2 Romania (2R)

Anna van Haeften

Class Teacher 2 Wales (2W)

Leanne Schofield

Learning Support Assistant

Tara Mower

Learning Support Assistant

Gemma Lazare-Sergeant

Learning Support Assistant

YEAR THREE TEAM

Our Teachers
Lori Buckle

Teacher in Year 3 France (3F)

Ruth Moreline

Class Teacher 3 Holland (3H)

Naima Khanom (NQT)

Class Teacher Class Malta (3M)

Georgina Southall

Learning Support Assistant

YEAR FOUR TEAM

Our Teachers
Pam Bennett

Class Teacher 4 Japan (4J)

Vidya Kesavan

Class Teacher 4 Kenya (4K)

Charlotte Lane

Class Teacher (0.5) 4 Vietnam (4V)

Danielle McNally

Class Teacher 4 Vietnam

Kathleen Morris

Learning Support Assistant

YEAR FIVE TEAM

Our Teachers
Ken Hin

Class Teacher 5 Laos (5L)

Rebekah Shuffle

Class Teacher 5 Tanzania (5T)

Lauren Slyman

Class Teacher 5 Uruguay (5U)

Karen Palmer

Learning Support Assistant

Nicki Richardson

Learning Support Assistant

YEAR SIX TEAM

Our Teachers
Jenny Hoodless

Class Teacher 6 Italy (6I)

Katie Stratton

Class Teacher 6 Germany (6G)

Gary Callus

Class Teacher 6 (tbc) (6)

Beverley Wilson

Learning Support Assistant

Jayne Flint

Learning Support Assistant

Additional Resourced Provision (ARP) Autism

Our Teachers
Marina Alvarez

Class Teacher

Beata Lukovicsova

Class Teacher

Shweta Dwivedi

Class Teacher Reception Zimbabwe (RZ)

Jacqui Twitchell

ARP Consultant (0.3)

Paula Chilton

Learning Support Assistant

Sev Sardu

Learning Support Assistant

Thomas Baillie

Learning Support Assistant

Hasna Begum

Learning Support Assistant

Felicity Baker

Learning Support Assistant

Charlotte Harrop

Learning Support Assistant

Rainbow Room

Our Teachers
Vicky Dowding

Learning Support Assistant

Carly Lancaster

Learning Support Assistant

Julie Rees

Learning Support Assistant

Shraddah Doctor

Learning Support Assistant

Lisa Newton

Learning Support Assistant

Samina Nazir

Learning Support Assistant

Karen Mitchell

Learning Support Assistant

HLLSAs

Our Teachers
Linda Wilson

PPA
Speech & Language Specialist

Mike Flint

Learning Support Assistant

Arvinder Kaur

Learning Support Assistant

SUPPORT STAFF

Our Teachers
Ben Jobson

Swimming Teacher
Learning Support Assistant

Mel Elmore

Speech & Language Support

Karen Mitchell

Learning Support Assistant

James Gray

Learning Mentor
PE Lead & Sports Coach
1:1 Support

SCHOOL ADMINISTRATION

Our Teachers
Josephine George

School Business Manager

Lorraine Hankin

Office Manager &
SLT Admin Support

Paula Barry

Data Officer

Andrea Hodges

Receptionist/Admin Assistant

Sarita James

Finance Assistant

Jan Deriouch

Welfare Assistant

ANCILLARY STAFF

Our Teachers
Paul Plaster

Site Manager

Dean Le Rendu

Assistant Site Manager

Donna Chapman

Charge Hand
Cleaner

Gill Shorter

Cleaner

Donna Chapman

Charge Hand
Cleaner

Elena Tuca

Cleaner

Cathy Mifsud

Cleaner

MIDDAY MEALS SUPERVISORS

Our Teachers
Cathy Mifsud

Senior Mid-day Supervisor

Susan Conley

Mid-day Meals Supervisor

Parvin Sirazi

Mid-day Meals Supervisor

Jennifer Spreadbury

Mid-day Meals Supervisor

Susan Prince

Mid-day Meals Supervisor

Mike Flint

Mid-day Meals Supervisor

Lilian Davies

Mid-day Meals Supervisor

Tara Mower

Mid-day Meals Supervisor

Foluso Babalola

Mid-day Meals Supervisor

Liane Parker

Mid-day Meals Supervisor

Eve Bond

Mid-day Meals Supervisor

Karen Jennings

Mid-day Meals Supervisor

Karen Palmer

Mid-day Meals Supervisor

CATERING STAFF

Our Teachers
Sandra Augustine

Cook/Supervisor

Jenni Huston

Food Service Assistant

Emma Barber

Food Service Assistant

Henrietta Bediako

Regular Temp Staff

Debbie Warren

Food Service Assistant